12 Temmuz 2024 Cuma

Le Figaro: Güçlü Türk Kadını Akşener

Fransa'nın ünlü gazetelerinden Le Figaro, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yaptığı bir mülakata, "Güçlü Türk Kadını Akşener" başlığı ile yer verdi.
Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, önceki günkü sayısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile gerçekleştirdiği özel bir röportaja yer verdi.Le Figaro, röportaj yayımlanmadan 2 gün evvel 3 Aralık’ta, Akşener’i tanıtan bir habere yer verdi. Tanıtımda, Akşener ile alakalı dikkat çeken ifadeler kullanıldı.“GÜÇLÜ TÜRK KADINI AKŞENER”Figaro’nun, “Güçlü Türk Kadını Akşener” manşetiyle verdiği tanıtım yazısında, “61 yaşındaki Meral Akşener gelecek seçimde Erdoğan’ın koltuğunu devralabilecek mi?” ifadeleri yer aldı. Figaro, “Asena’ya” benzettiği Akşener’i, İngiltere’nin “Demir Leydi” olarak da bilinen eski başbakanlarından Margaret Thatcher ve Fransa’nın aşırı sağcı partisi Front national (Ulusal Cephe) lideri Marine Le Pen’in Türkiye’deki karşılığı olarak betimledi.Türkiye’de kadınların siyasette çok aktif rol almadığını ifade eden gazete, yalnızca Tansu Çiller’in bir istisna olduğunu kaydetti.Figaro, tanıtımını “Türkiye’nin başına bir kadın gelebilecek mi? Cevabı 2019’da Türkiye verecek” ifadeleriyle bitirdi.AKŞENER: ERDOĞAN CİDDİ BİR RAKİBİMLe Figaro gazetesinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yapılan mülakatta şu ifadeler yer aldı;
“Meral Akşener: Erdoğan için ciddi bir rakibim. Ülke yönetimi için yeni bir yol sunmak istiyorum. İYİ Parti üyeleri çok farklı siyasi eğilimlerden geliyor, solcu var, merkez solcu var, merkez sağcı var”
Akşener ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u yakından izlediğini, çalışmalarından ilham aldığını, partisiyle gönüllülük temelinde çalışıp sokağın taleplerine yanıt veren bir siyaset izleyeceklerini dile getiriyor.